تصویر ثابت

تفاوت OLED و QLED

تفاوت تلویزیون OLED و QLED

همانطور که می دانید امروزه تکنولوژی پیشرفت بسیار چشمگیر و گسترده ای کرده است به طوری که به صورت مداوم در هر صنعت تولیدات جدیدی ارائه و در بازار عرضه می شود. یکی از صنعت هایی که امروزه دچار تغییرات زیادی شده و در محصولات به روز تر آن قابلیت های جدید تری اضافه می شود، صنعت تلویزیون است. از فناوری های نوینی که به صنعت تلویزیون افزوده شده است، تکنولوژی تلویزیون های OLED و QLED است. این تکنولوژی های جدید با این که تشابه اسمی دارند اما دارای تفاوت های بسیاری هستند. در این مقاله با این تفاوت ها آشنا می شویم.

تلویزیون های QLED

تلویزیون های QLED در واقع LCD هایی می باشند که برای ارتقای کیفیت تصویر در آن ها از تکنولوژی نقاط کوانتومی استفاده می شود.

به طور خلاصه برای تعریف نقاط کوانتمی می توان گفت که آن ها همانند فیلتری عمل می کنند که سبب می شوند پنل‌ های LCD مجهز به آن، رنگ‌ های خالص و روشن‌تری نسبت به پنل‌ های متداول LCD تولید کنند. زمانی که نقاط کوانتمی در معرض تابش نور قرمز قرار می ‌گیرند، رنگ‌ هایی روشن و با طول موجی خاص تولید می ‌کنند که برای استفاده در تلویزیون ‌های LCD با کیفیت ایده‌ آل است.

تکنولوژی QLED

شرکت سامسونگ معتقد است که تلویزیون های QLED، نسبت به تلوبزیون های LCD متداول از نظر روشنایی نمایشگر و عمق رنگ سیاه، برتری دارد. در واقع تکنولوژی QLED، یک تکنولوژی تابشی نیست. تکنولوژی تابشی یه به عبارت دیگر ساطع ‌کننده (Emissive)، به دسته ای از تکنولوژی ‌ها گفته می‌ شود که در آن ‌ها نور از اول به ‌صورت رنگی تابیده شده و به عبور از فیلتری مخصوص جهت به‌ دست آوردن رنگ، نیاز ندارد. تلویزیون‌ های OLED، پلاسما و حتی تلویزیون ‌های CRT قدیمی، همگی از نوع تابشی هستند.

 

تفاوت OLED و QLED

 

تفاوت های تلویزیون QLED و OLED

  • مقایسه کنتراست

یکی از مهم ترین فاکتور ها و عوامل تعیین کننده کیفیت تصویر در تلویزیون ها از نظر کارشناسان، قابلیت تلویزیون در تولید رنگ سیاه با عمق زیاد و تیره می باشد. هرچه رنگ سیاه دارای عمق بیشتری باشد، کنتراست نمایشگر بیشتر می شود و کیفیت رنگ ‌ها افزایش پیدا می یابد.

میان فناوری های OLED و QLED، عمق رنگ سیاه در OLED بیشتر است. در مقایسه QLED با LCD های معمولی در کنتراست تصویر، باید گفت که QLED ها برتری دارند اما باز هم نمی توانند مانند فناوری OLED به کنتراست بی نهایت دست یابند. با این که در تلویزیون های QLED از تکتولوژی پیشرفته ای به نام تاریکی موضعی (Local Dimming) به کار برده می شود اما باز هم دارای مشکل نشت رنگ (Light Bleed) هستند.

البته قابل ذکر است که تلویزیون ‌های QLED از آن جهت که توانایی کمی در نمایش رنگ سیاه عمیق دارند، برای افزایش میزان کنتراست خود مجبورند میزان ماکزیمم روشنایی خود را تا حد ممکن بالا ببرند. این موضوع سبب می شود که تماشای تلویزیون در روشنایی روز و یا در کل نور بسیار زیاد، تلویزیون های QLED نسبت به تلویزیون های OLED برتری داشته باشد.

 

تفاوت OLED و QLED

 

  • مقایسه ساختار:

در تلویزیون ‌های LCD، نورِ زمینه که بی ‌رنگ است، با عبور از فیلتری از جنس کریستال مایع، به‌ خود رنگ می ‌گیرند. ساختار تلویزیون ‌های QLED نیز همانند LCD ها است؛ تفاوت آن ها در این است که با استفاده از غشائی از نقاط کوانتومی، دقت روشنایی و رنگ آن ‌ها بسیار بهبود می باید. بنابراین فناوری تلویزیون‌ های QLED برخلاف OLED، از نوع انتقالی می باشد.

  • مقایسه رنگ

برای مقایسه رنگ می توان گفت که تلویزیون های QLED دارای حجم بیشتری نسبت به سایر تلویزیون ها می باشد. حجم رنگ به معنای توانایی نمایش رنگ ها در روشنایی زیاد، بدون از دست دادن کیفیت است. شرکت سامسونگ معتقد است که تلویزیون های QLED، در نمایش محتوای HDR قدرتمند تر است.

تلویزیون هایی در رده متوسط، معمولاً قادر اند ۱۶ میلیون رنگ (با عمق رنگ ۲۴ بیتی) نمایش دهند. برای داشتن استاندارد HDR، تلویزیون اید بتواند بیش از ۱ میلیارد رنگ (با عمق رنگ ۳۰ بیتی) تولید کند. شرکت سامسونگ گفته است که تلوبزبون های QLED، با نمایش ۱۰۰ درصد رنگ‌ های طیف DCI-P3، حتی می توانند از تلویزیون های OLED که تا قبل از معرفی QLED دارای وسیع‌ ترین طیف رنگی میان کل تلویزیون ‌های بازار ارائه بودند نیز، برتر هستند.

  • مقایسه روشنایی

در مبحث روشنایی، به طور قابل توجهی تلوزیون های QLED نسبت به همه تلویزیون ها، برتری دارند. تلویزیون های LCD در رده متوسط، دارای توانایی بالایی در تولید روشنایی هستند. در مقایسه تلویزیون های LCD و OLED می توان گفت که LCD ها از نظر روشنایی در رده بالاتری قرار دارند. جالب است بدانید که حتی روشن ترین و پر نور ترین OLED ها هم دارای ماکزیمم روشنایی حدود ۷۰۰ نیت هستند در صورتی که کارشناسان شرکت سامسونگ ادعا می کنند روشنایی در تلویزیون‌های QLED به ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ نیت می رسد.

 

تفاوت OLED و QLED

 

در این مقاله به طور خلاصه با تفاوت های تلویزیون های OLED و QLED آشنا شدید. با این که این دو فناوری شباهت اسمی دارند اما دارای تفاوت های ساختاری نیز هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به سایت کاردان مراجعه نمائید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonهمین الان تماس بگیرید
چت در واتساپ
ارسال در واتساپ