تصویر ثابت

ارتباطات

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و تولیدات روز افزون وسایل ارتباطی، تمامی افراد با وسایل ارتباطی اجتماعی و پیشرفته در ارتباط هستند. بدیهی است که هر کدام از این وسایل ارتباطی تاثیر خاص خود را بر زندگی افراد بگذارند و دلیل تغییراتی در جوامع بشوند. یکی از مهم ترین و محبوب ترین وسایل ارتباطی، تلویزیون می باشد که می توان گفت تمامی افراد از تلویزیون ها استفاده می کنند و استفاده از تلویزیون ها می تواند باعث بروز تغییراتی مانند:

 1. تغییر در فرهنگ افراد
 2. تغییر در عقاید
 3. تغییر در نوع حضور افراد در جوامع
 4. تغییر در سطح سواد و اطلاعات افراد
 5. تغییر در برنامه های روزمره و تفریحات
 6. تغییر در سلامتی و نوع زندگی افراد

در این مقاله ما به بررسی موارد ذکر شده می پردازیم.

تاثیر تلویزیون ها

 • تغییر در فرهنگ افراد

تلویزیون ها تا کنون تاثیر بسیاری در فرهنگ افراد گذاشته اند زیرا افراد به وسیله تلویزیون ها می توانند انواع برنامه ها، اخبار، مستند ها و … دیگر کشور ها و دیگر مناطق مختلف جهان را مشاهده کنند و از آن ها الگو برداری کنند. تلویزیون نوعی برقرار کننده ارتباط میان فرهنگ جوامع متفاوت می باشد، به طوری که افراد یک جامعه بسیاری از رفتار های خود را از بازیگران و برنامه های تلویزیونی الگو برداری می کنند. برخی از تاثیرات تلویزیون ها در فرهنگ جوامع عبارت اند از:

 1. الگو برداری از نوع لباس پوشیدن برخی از هنرمندان و افراد معروف در فرهنگ های متفاوت.
 2. الگو برداری از نوع صحبت و اصطلاحاتی که در فرهنگ ها و جوامع متفاوت، به کار می ورد.
 3. الگو برداری از برخی از رفتار ها و اتفاقاتی که در فیلم ها و سریال های کشور های متفاوت اتفاق می افتد.
 4. الگو برداری اشخاص از نوع رفتار افراد معروف و محبوب.
 • تغییر در عقاید

هر انسانی با عقاید خاص خود و خانواده خود بزرگ می شود و عقاید هر شهر و کشور با هم متفاوت است. شما ممکن است در برنامه ها و یا مستند های تلویزیونی شاهد برخی عقاید خاص دیگر جوامع بشوید و در برخی موارد ممکن است با میل خود از آن عقیده پیروی کنید و در برخی موارد نیز ممکن است به طور نا خودآگاه تبدیل به عقیده شخصی شما بشوند. به همین علت است که پس از به وجود آمدن وسایل ارتباطی، عقاید و فرهنگ افراد جوامع به طور کلی تغییر کرده است و جوامع رنگ دیگری به خود گرفته اند. حال این تغییرات هم می تواند مثبت باشد و هم منفی باشد، این اتفاق بستگی به نوع افراد جامعه دارد که کدام مسیر را انتخاب کنند؛ مسیر پیشرفت و بهتر شدن به وسیله ارتباطات یا مسیر نادرست!

 • تغییر در نوع حضور افراد در جوامع

با پیشرفت ارتباطات و محبوب شدن تلویزیون ها، افراد بسیاری می توانند نوع فرهنگ و رفتار دیگر جوامع را مشاهده کنند و همانطور که ذکر کردیم، از آن ها الگو برداری کنند. بیشتر مردم جامعه طرفدار زیبایی و مطرح شدن هستند؛ بنابراین هنگامی که از رفتار و فرهنگ افراد محبوب در تلویزیون الگو برداری می کنند، سعی می کنند به هر نحوی مانند آن ها در جامعه حضور پیدا کنند. این عمل باعث بوجود آمدن اتفاقاتی مانند:

 1. پیشرفت و بهتر شدن در نوع پوشش
 2. تاثیر در رفتار و نوع برخورد افراد
 3. سعی در بالا بردن توانایی های خود در جهت رسیدن به محبوبیت، مانند شخص مورد علاقه خود.

بنابراین از آن جایی که افراد محبوب و افرادی که در برنامه های تلویزیونی حضور دارند، همیشه به بهترین شکل در برنامه ها حضور پیدا می کنند، افراد معمولی جامعه از آن ها الگو برداری کرده و سعی می کنند مانند آن ها به بهترین نحو و زیبا ترین شکل چه از لحاظ ظاهری و چه از لحاظ رفتاری، در جامعه حضور پیدا کنند.

تاثیر تلویزیون ها

 • تغییر در سطح سواد و اطلاعات افراد

امروزه شاهد سیاری از برنامه ها آموزشی در تلویزیون ها هستیم؛ علاوه بر برنامه های آموزشی یکی از محبوب ترین شبکه های تلویزیونی، شبکه های خبر هستند. افراد با توجه به این برنامه ها و مشاهده اخبار روزانه، سطح سوادی و سطح آگاهی آن ها بالا رفته و همین امر باعث پیشرفت جوامع می شود. کودکان شما نیز می توانند با بسیاری از برنامه های آموزشی کودکان، بسیاری از مطالب را مانند آموزش زبان انگلیسی، یاد بگیرند و در آینده مسیر موفقیت را طی کنند.

 • تغییر در برنامه های روزمره و تفریحات

تلویزیون های امروزی توانایی این را دارند که بتوانید توسط صفحه نمایشگر آن ها، بازی های متفاوتی را پخش کرده و سرگرم شوید. همچنین پنل و صفحه نمایشگر بسیار با کیفیت این تلویزیون ها، باعث می شود شما برای اوقات سرگرمی خود، تماشا کردن فیلم و سریال های مورد علاقه خود را انتخاب کنید.

 • تغییر در سلامتی و نوع زندگی افراد

علاوه بر موارد ذکر شده، در تلویزیون ها برنامه های ورزشی نیز ساخته و پخش می شوند که شامل رشته ها مختلف می باشند و افراد می توانند به همراه این برنامه در خانه ورزش کنند و به سلامت و تناسب اندام برسند. همچنین در برخی از برنامه های تلویزیونی که درباره تغذیه می باشند، مواردی از جمله:

 1. رژیم های غذایی مناسب
 2. مواد غذایی بی ضرر و بسیار مفید
 3. مواد غذایی که بسیار ضرر دارند
 4. انواع تیپ بدنی و نوع غذای مناسب برای آن ها

را به شما آموزش می دهند تا بتوانید با توجه به تیپ بدنی خودتان، بهترین و کم ضرر ترین رژیم غذایی را در کنار ورزش مورد علاقه خودتان، رعایت کنید.

تاثیر تلویزیون ها

شغل و کسب و کار

وجود تلویزیون ها در جوامع امروزی علاوه بر تاثیر بر فرهنگ و رفتار افراد، باعث ایجاد شغل و کسب و کار نیز می شود. وجود تلویزیون ها باعث ایجاد مشاغلی مانند:

 1. تولید تلویزیون ها
 2. فروشگاه برای فروش تلویزیون ها
 3. تعمیرکار تلویزیون ها
 4. تولید اجزاء تلویزیون ها
 5. فروش اجزاء تلویزیون ها

نتیجه گیری

تلویزیون ها تاثیرات بسیاری در زندگی افراد می گذارند و این خود شما هستید که تصمیم می گیرید که تلویزیون ها در زندگی شما تاثیر مثبت بگذارند یا منفی و بهترین تصمیم این است که خودتان و خانواده خود را تشویق به الگو برداری مثبت از تلویزیون و دیگر وسایل ارتباطی عصر جدید، کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره از مشاوران ما، می توانید با کاردان تی وی در ارتباط باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonهمین الان تماس بگیرید
چت در واتساپ
ارسال در واتساپ